× Ürünler Nasıl alışveriş yapabilirim Ücretler S.S.S Blog İletişim
Giriş Kaydol

Yurtdışından sipariş edilen ürünlerde gümrük vergisi ve gümrüksüz alışveriş nasıl yapılabilir?


Yurtdışından alışveriş yaparken dikkate alınması gereken en önemli konulardan biri gümrük vergisi(gumruk vergisi) konusudur. Ürün Türkiyeye gelirken en çok akla gelen soru  ‘Gümrük vergisi nasıl ödenir?’ sorusudur. Türkiye’de belirli kurallar gereği yurt dışından gelen ürünlere gümrük vergisi tarifi(gumruk) uygulanmaktadır. Diyelim ki yurtdışından bir ürün satın aldınız, peki gümrük vergisi nasıl hesaplanır(gumruk nasil hesaplanır) ve ödenir? Konu ile ilgili hiç bir bilginiz yoksa bu yazımız da gümrük ile ilgili tüm detayları sizin için  açıklıyoruz. Shippinghost ile alışveriş yaptığınız zaman özel olarak çalıştığımız gümrük müşaviri(gumruk musaviri) sizin için tüm işlemleri hall etmektedir. Sipariş ettiğiniz ürün yurtdışından gümrüğe ulaştıktan sonra gümrükten ürünleri çekilmesi prosedürü başlamaktadır. Shippinghost olarak size yurtdışından getirttiğimiz ürünler için gümrük danışmanlığı(gumruk danişmanliği) da yapıyoruz. ‘Gümrük vergisi hangi ürünlerde ödenir’ diye merak ediyorsanız. Türkiye'de elektronikten giyime kadar tüm ürünlerde gümrük vergisi uygulanmaktadır. Yurtdışından gelecek hangi ürüne ne kadar gümrük vergisi uygulanır diye soranlara cevaben belirtmek isteriz ki Gümrük vergisi ürünlere ve fiyata göre değişmektedir.

 

Yurtdışından ürün sipariş ederken ödeyeceğiniz gümrük vergilerini ise kısaca şu şekilde açıklayabiliriz;

1.Gümrük Vergisi (%18-20)  - Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin'deki olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 oranında hesaplanır. 

2.Gümrüğe Sunma Ücreti (8 TRY) - Ürün fiyatı değişmeksizin uygulanan ve ödenen ücrettir. Ve ödenen ücret 8 TRY’dır. Bunun ne için alındığını soran kişilere ise verilen cevab getirilen ürünün duyulması halinde kontrol edilmesi için alınan ücrettir.

3.Damga vergisi(0.8 TRY) - Her türlü sözleşmeden doğan ve devlete ödenen ücrettir. 

Ayrıca belirtmek isteriz ki, son günlerde yaşadığımız Corona pandemi tedbirleri kapsamında yapılan değişikliğe göre, aralarında mücevherler ,bazı elektronik ev eşyaları, zirai aletler ve makinelerin de bulunduğu çeşitli ithal ürünlere 30 Eylül'e kadar yüzde 30'a varan oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacaktır

 

Her bir müşteri yurtdışından, Amerikadan, Almanyadan, İngiltere’den gümrüksüz alışveriş yapmak ister. Tabi ki Shippinghost ile alışveriş yaptığınız bazı durumlarda bu mümkün.  Gümrüksüz alışveriş için yapmanız gereken Benim için satın al ile ürünü satın almanız ve Gümrük işlemlerini tamamen Shippinghost'a bırakmanız. Benim için satın al hizmetimizde sadece ürünün fiyatına ek olarak %10 komisyon ödersiniz, böylece bütün gümrük hizmetlerimizden yaralanmış olursunuz. 

Eğer kendiniz satın alma işlemi yapmak isterseniz gümrük vergisi fiyatları yukarıda belirttiğimiz gibidir. Kendiniz satın alıp depomuza gönderdiğiniz zaman gümrük vergi belgesinin tamamlanması için ürün faturasını Shippinghost’a beyan etmeniz gerekmekte. Böylece sizin için gümrük işlemlerini biz tamamlayabiliriz. Ürününüzün fiyat bilgisine göre gümrüğe ulaşmış olan ürünleriniz için gümrük ödemesini sistemimiz üzerinden yapabilirsiniz. Herhangi bir işlem ücreti olmadan sadece gümrük için belirtilen vergileri ödemeniz halinde gümrük müşavirimiz işlemi tamamlayarak ürünü size ulaştırmamıza yardımcı olur. Maalesef gümrüksüz ürünler(gumruksuz) listesinde ürün bulunmamaktadır.Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen belirli gümrük vergisi ödenme zorunluluğu vardır.

Gümrüksüz Amerikadan ürün sipariş etmek isteyenler  ShippingHost ’dan 'Benim için satın al' kısmından alışveriş yapabilirsiniz. Peki gümrüksüz Almanyadan alışveriş yapabilir misiniz? diye sorarsanız. ShippingHost’da Benim için satın al seçeneği ile depolarımız olan bütün ülkelerde yapacağınız alışverişlerde gümrük masraflarınızı üstleniyoruz. Sonuç olarak, gümrüksüz başka ülke olan amerikadan alışveriş yapma seçeneğide, ingiltereden istediğiniz ürünü gümrüksüz alışveriş yaparak getirtmek de Shippinghostla sizin için mümkün.

Türkiyede gümrüksüz (gumruksuz) alınan bazı almanyadan ürünler satın alırken Shippinghost’la vergi ve diğer ödemeleri evden çıkmayarak gerçekleştirmiş olacaksınız. Gümrüksüz(gumruksuz) peki amerikadan ürün satın alma sırasında yapmanız gereken, İngiltere’den gümrüksüz(gumruksuz) alışveriş yaparak ürün satın almak için yapmanız gereken Benim için satın al hizmetimiz ile hemen şimdi alışverişe başlamak! .Gümrüksüz(gumruksuz) elektronik eşyaları almanyadan bilgisayar satın almakla başlayabilirsiniz, Shippinghost ile işiniz oldukça kolay. Bilgisayar almak aynı zamanda gümrüksüz amerikadan satın alımı da aynı şekilde mümkün. Sizde gümrüksüz yurtdışı olan ingiltere’den bilgisayar satın alanlardan olmak istiyorsanız ShippingHost ailesine hemen katılarak karlı çıkanlardan olabilirsiniz.